Mikroskopické útvary, ktoré slúžia ako elektráreň nášho organizmu

Môžeme ich nazvať aj „elektrárňami“ nášho tela, zásobníkmi energie, elixírmi dlhého života...Jednako sa o nich mimo odbornej vedeckej komunity málo hovorí a ešte menej vie. Napriek tomu je význam mitochondrií pre náš organizmus nenahraditeľný!
Mikroskopické teliesko v tvare klobásy
Správne fungovanie pohybového aparátu, mozgu, či vnútorných orgánov, začína v mikroskopických bunkách nášho tela. Ich fungovanie podmieňujú zložité biochemické procesy. Na nich sa podieľajú dôležitým spôsobom aj mitochondrie, bunkové organely, teda mikroskopické útvary so špecifickou funkciou. Predpokladá sa, že v rámci biogenézy sa vyvinuli približne pred 2 miliardami rokov ako bakteriálne bunky, ktoré pohltila hostiteľská bunka, no vytvorili si symbiotický vzťah, ktorý pretrval. V nákresoch a grafických znázorneniach učebníc vyzerajú ako „klobásky“, hoci tvar vedia meniť podľa potreby, niekedy vytvárajú sieť vlákien naprieč celou bunkou, inokedy majú špirálovitý tvar (množstvo mitochondrií sa nachádza v bičíkoch spermií).
Tvorba energie, regulácia buniek, ovulácia
Práve vďaka mitochondriám prebieha „Krebsov cyklus“ jeden z najznámejších komplexných procesov, ktorým organizmus získava energiu. Môžeme ich tak označiť za „elektrárne“ buniek, keďže výsledkom cyklu sa tvorí adenozíntrifosfát (ATP), energetický zdroj pre množstvo ďalších dejov nášho organizmu. V ATP sa nachádza energia v podobe chemických zlúčenín, ktorá sa v prípade potreby uvoľňuje a zásobuje organizmus. Čím viac energie bunka potrebuje, tým viac mitochondrií sa v nej vyskytuje (napríklad sa odhaduje, že 1000-2000 mitochondrií sa nachádza v každej bunke pečene).
Zároveň však mitochondrie modulujú delenie, vznik a zánik buniek nášho tela, majú vplyv na močovinový cyklus (zbavovanie sa tela nadprodukcie dusíka), podieľajú sa na metabolizme mastných kyselín a biosyntéze hemoglobínu. To však nie je všetko!
Podľa najnovších poznatkov sú mitochondrie akýmsi „rozhodcom“ v ovulačnom cykle, keď určujú, ktoré vajíčka sa počas ovulácie môžu uvoľniť a ktoré sa majú zničiť.
Klinické štúdie tiež ukazujú, že mitochondrie hrajú významnú úlohu v prvých fázach zotavovania sa pri operácií, prípadne transplantácií srdca.
Keď sa mitochodnrie poškodia...
Ako organely, ktoré sa podieľajú na transformácií energie zároveň produkujú vedľajšie, odpadové látky, vrátane voľných radikálov. Práve tieto môžu vážne poškodiť DNA mitochondrie, dokonca ich vedia zmutovať až 10x rýchlejšie ako pri bežných bunkách, keďže mitochondrie sú bližšie pri zdroji energie. Mutácie tak môžu spustiť mnohé „mitochodriálne ochorenia“ najmä v energeticky náročných orgánoch, teda mozog, centrálny nervový systém, svalstvo, alebo oči. U pacienti, ktorí trpia neurodegeneratívnymi ochoreniami ako je Alzheimerova, alebo Parkinsonova choroba, dochádza k oveľa intenzívnejšej mutácií mitochondrií, ako u bežnej populácie. Práve postupné mutácie mitochondriálnej DNA urýchľujú proces starnutia, pričom po 65 roku života dochádza k častejším mutáciám, ako v prípade mladších pacientov.
Mitochondriám vieme pomôcť!
Pre zdravie našich vnútorných orgánov, ich energetickú výživu a správne fungovanie sú tak tieto málo známe „klobáskovité“ útvary úplne kľúčové. Odborný tím YES. NATURAL preto vyvinul produkt VITALITA & DLHOVEKOSŤ. Hlavnou zložkou jeho receptúry je nikotín amid mononukleotid, koenzým, ktorý predlžuje životnosť mitochodnriálnych buniek a pomáha tak zvrátiť procesy nepriaznivé organizmu. Doprajte svojim mitochodnriám výživu a vyskúšajte tento elixír dlhého a zdravého života!