Slnko v duši – zdravie v tele (vitamín D)

Odborne sa nazýva „kalciferol“, poeticky ho poznáme aj ako „vitamín slnka“. Je veľmi dôležitý, no odporúčaná denná dávka je iba 10 mikrogramov. Hovoríme o vitamíne D! Táto v tukoch rozpustná látka sa nachádza aj v potravinách (losos, haring, makrela, pečienka, vaječný žĺtok) no jej prísun zabezpečuje najmä slnečné žiarenie. Práve po dotyku našej pokožky s ultrafialovými lúčmi, dochádza k jeho syntéze v našom organizme. Ako uviedol napríklad Robin Foroutan, hovorca americkej „Akadémie pre výživu a dietetiku“ (Academy fot Nutriotion and Diatetics, kalciferol sa v našom organizme chová menej ako vitamín a viac ako hormón. Nefunguje teda primárne ako účastník, ale skôr ako kľúčový sprostredkovateľ biochemických reakcií. Ovplyvňuje tak pravdepodobne skoro všetko, od našej telesnej hmotnosti, až po správne fungovanie našich orgánov.
Kam nechodí slnko, tam chodí lekár!
D-čko je teda „režisérom“ viacerých dôležitých procesov nášho metabolizmu. Pomáha vstrebávaniu kalcia v črevách. Takisto udržuje primeranú hladinu kalcia a vápnika, čo pomáha správnej mineralizácií kostí. Bráni tak rozvoju osteoporózy u dospelých a krivice u detí. Zvýšený prísun vitamínu D potláča výskyt sezónnych depresívnych epizód. Veľa sa tiež diskutuje o priaznivých účinkoch jeho spotreby vo vzťahu k menšiemu riziku rozvoja rakoviny (hrubého čreva, vaječníkov, alebo prostaty). Tento relatívne lacný spôsob prevencie voči karcinogénnym ochorenia prinieslo až 63 medicínskych odborných štúdií.
Vitamín D však má aj veľký vplyv na našu imunitu, keď pomáha predchádzať respiračným aj vírovým ochoreniam. Naše telo bráni nielen pred náporom sezónnej chrípky a bežného nachladnutia…
D ako D-orazenie koronavírusu!
„D-čko“ sa stále častejšie skloňuje ako pomerne účinný bojovník proti koronavírusu COV-19. „Kráľovská lekárska komora“ (Royal College of Physicians) v Londýne, uskutočnila v júli 2020 štúdiu. Tím profesorov a docentov z odborov medicíny a fyziológie skúmal vplyv nedostatku vitamínu D na závažnosť priebehu ochorenia infekciou COV-19. V prípade zhoršeného priebehu, sa častejšie objavujú vážne zápalové ochorenia (zápal pľúc, myokarditída, mikrovaskulárna trombóza alebo cytokínová búrka). Najúčinnejšou obranou pred nekontrolovaným zápalom organizmu a vírovej infekcie je prítomnosť regulačných T- lymfocytov (Tregs). Ukazuje sa, že mnohí pacienti s ťažším stavom ochorenia trpeli práve slabým výskytom „Treg“. Autori výskumu ďalej konštatujú, že zvýšenie T-regulačných lymfocytov sa dá dosiahnuť práve väčším prísunom vitamínu D. Štúdiu uzatvárajú s presvedčením, že práve dostatočná konzumácia vitamínu D, môže potlačiť smrteľné dopady pandémie.
Buďme ako Fíni!
Severské krajiny už niekoľko desaťročí cielene a systematicky razia politiku fortifikácie obyvateľstva vitamínom D. Vzhľadom na nedostatok slnečného žiarenia počas veľkej časti roku ani nemajú na výber. Štatistiky vývoja pandémie jasne ukazujú, že Nórsko, alebo Fínsko, majú najnižšiu smrtnosť obyvateľstva na nový koronavírus. Tento úspech môže ísť na vrub aj vďaka múdrej a prezieravej zdravotníckej politike zásobovania obyvateľstva vitamínom D. Slovenská vláda podobný plán nepredstavila. Musíme sa tak zatiaľ spoľahnúť na seba. Najmä v jesenných a zimných mesiacoch by sme mali dozrieť na to, aby sme mali primeraný prísun „slnečného vitamínu“. Majme slnko v duši a zdravie v tele!