Autoimunitné ochorenia: Prečo sú 4 z 5 pacientov ženy?
Medzinárodný tím vedcov pravdepodobne prišiel s hodnovernou odpoveďou na záhadu autoimunitných ochorení- prečo nežné pohlavie trpí viac? Podľa odborného článku amerického denníku The Washington Post, totiž práve ženy tvoria až 80% pacientov reumatickej artritídy, sklerózy multiplex alebo lupusu! Typický príznak autoimunitnej choroby je, že imunitný systém organizmu začne poškodzovať zdravé tkanivo.
Výsledky výskumu, prichádzajú s vysvetlením, že molekula „Xist“, ktorá sa nachádza iba v ženskom organizme, je hlavným „vinníkom“ autoimunitných ochorení. Práve ženská štruktúra chromozómov XX (na rozdiel od mužských XY) je zodpovedná za produkciu molekuly Xist. Tá má aj svoju užitočnú funkciu – reguluje tvorbu proteínov v organizme, ukazuje sa však, že vedľajším efektom môže byť spúšťanie autoimunitnej odpovede organizmu .
Vedci uviedli, že ak lepšie porozumejú správaniu tejto molekuly, budeme schopní ju skôr diagnostikovať, a efektívnejšie nasadiť primeranú liečbu. Nie je však jasné, prečo aj muži, ktorým molekula „Xist“ chýba, trpia autoimunitnými ochoreniami, hoci v menšej miere.
Tieto ochorenia sú s pacientami celý život, dajú sa síce liečiť, no zatiaľ sa nedajú vyliečiť. Vyžadujú zmenu životného štýlu, stravy, návykov a konzumáciu rôznych liekov. Spúšťačom autoimunitných ochorení môžu byť vírusy a baktérie. Za posledných 20 rokov sa však výskum autoimunitných ochorení zaznamenal výrazné úspechy. Niektoré diagnózy sa stali keď nie liečiteľné, tak aspoň znesiteľné, a predĺžili život mnohých pacientov.
Práve vďaka výskumu, ktorý sa uskutočnil na laboratórnych myškách, tak existuje nádej, na ďalšie zlepšenie a zacielenie liečby autoimunitných ochorení nielen pre ženy.
Zdroj: https://www.washingtonpost.com/science/2024/02/01/...
P.S.
Príznaky niektorách autoimunytných ochorení tráviaceho traktu (syndróm dráždivého čreva, syndrom „tekutého“ čreva, prípadne Crohnova choroba) môže uľahčiť konzumácia nášho produktu výživy – AKÁCIOVÁ VLÁKNINA.